Archiwa

Linie kolejowe na Ziemi Szprotawskiej

Linie kolejowe na Ziemi Szprotawskiej to serwis, który powstał z okazji 159 rocznicy uruchomienia pierwszego połączenia kolejowego w naszej okolicy. W 2006 roku minęło dokładnie 160 lat od tego pamiętnego zdarzenia. W dziejach kolejowych dróg żelaznych wydarzyło się w tym czasie wiele. Serwis stara się opisywać zarówno historię jak i to co dzieje się „na kolei” w dzisiejszych czasach. Autorzy mają nadzieję, że serwis zainspiruje czytelników do większego zainteresowania tym środkiem transportu. Wyrażamy także nadzieję, że kolej przetrwa trudne czasy i nie zniknie z naszego regionu.

UWAGA!!!

Strona przetwarza Twoje dane osobowe na zasadach określonych w polityce prywatności dostępnej tutaj. Podanie danych kontaktowych jest dobrowolne i w zakresie ich ochrony stosuje się przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – „RODO”).

Powiat i gmina Żagań chcą przejąć linię nr 371

Powiat żagański oraz gmina wiejska Żagań są zainteresowani przejęciem pozostałości po rozebranej linii kolejowej nr 371 na odcinku od granicy z powiatem nowosolskim do Żagania.

Szlak został rozebrany pod koniec 2018 roku. Likwidacja linii nastąpiła od km 17,100 do jej końca, czyli cały jej przebieg przez teren województwa lubuskiego. PKP PLK rozebrała szlak w związku z zamiarem budowy drogi dla rowerów na terenie powiatu nowosolskiego. Wspomnianą drogę oddano do użytku w październiku 2019 roku.

Teraz pojawiła się koncepcja przedłużenia drogi dla rowerów do Żagania, dzięki czemu zagospodarowany zostanie kolejny fragment po dawnej linii kolejowej. Gmina Żagań zwróciła się do PKP PLK z listem wyrażającym wolę przejęcia szlaku na swoim terenie. Czy ostatecznie plany te zostaną zrealizowane, okaże się w najbliższym czasie.

Oprócz planów gminy Żagań również Szprotawa jest zainteresowana budową drogi rowerowej w śladzie dawnej linii kolejowej (kolejki Szprotawa – Zielona Góra), która w Stypułowie ma się połączyć z drogą rowerową na linii nr 371.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *