Archiwa

Linie kolejowe na Ziemi Szprotawskiej

Linie kolejowe na Ziemi Szprotawskiej to serwis, który powstał z okazji 159 rocznicy uruchomienia pierwszego połączenia kolejowego w naszej okolicy. W 2006 roku minęło dokładnie 160 lat od tego pamiętnego zdarzenia. W dziejach kolejowych dróg żelaznych wydarzyło się w tym czasie wiele. Serwis stara się opisywać zarówno historię jak i to co dzieje się „na kolei” w dzisiejszych czasach. Autorzy mają nadzieję, że serwis zainspiruje czytelników do większego zainteresowania tym środkiem transportu. Wyrażamy także nadzieję, że kolej przetrwa trudne czasy i nie zniknie z naszego regionu.

UWAGA!!!

Strona przetwarza Twoje dane osobowe na zasadach określonych w polityce prywatności dostępnej tutaj. Podanie danych kontaktowych jest dobrowolne i w zakresie ich ochrony stosuje się przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – „RODO”).

Linia nr 283 Jelenia Góra – Żagań

Jednotorowa i niezelektryfikowana linia kolejowa. Była budowana etapami w latach 1902 – 1905 przez Niemieckie Koleje Państwowe. Była ostatnią, którą doprowadzono do Żagania. Od początku istnienia miała charakter głównie lokalny. Ponieważ przebiegała w pobliżu poligonu, była także wykorzystywana przez wojsko do transportu żołnierzy i ładunków. W 1991 roku została zamknięta dla ruchu pociągów. Od tego czasu rozpoczęła się stopniowa dewastacja torowiska. Obecnie spora część torów zarosła, niektóre odcinki zostały rozkradzione. Jedyny przejezdny i użytkowany na potrzeby przewozów towarowych odcinek znajduje się w województwie dolnośląskim – szlak Zebrzydowa – Osiecznica.

Przebieg linii w pobliżu Szprotawy:

 Żagań (stacja węzłowa)
 Trzebów (przystanek osobowy)
 Dobre nad Kwisą (przystanek osobowy)
 Łozy (przystanek osobowy)
 Świętoszów (stacja osobowa i towarowa)
 

Więcej zdjęć infrastruktury>>>

2 odpowiedzi na „Linia nr 283 Jelenia Góra – Żagań

  • ty2 pisze:

    Szkoda że nie wrócą pociągi a zapewne jak będą robić autostradę a18 to wiadukt rozbiorą

  • Dąbek pisze:

    Wiaduktu raczej nie rozbiorą gdyż na linii Bolesławiec-Modła która jest w gorszej sytuacji nie rozebrali wiaduktu nad A 18 po remoncie dwóch pasów. Natomiast zostały rozebrane wszystkie tory na stacji Świętoszów, pozostał tylko tor główny zasadniczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *