Archiwa

Linie kolejowe na Ziemi Szprotawskiej

Linie kolejowe na Ziemi Szprotawskiej to serwis, który powstał z okazji 159 rocznicy uruchomienia pierwszego połączenia kolejowego w naszej okolicy. W 2006 roku minęło dokładnie 160 lat od tego pamiętnego zdarzenia. W dziejach kolejowych dróg żelaznych wydarzyło się w tym czasie wiele. Serwis stara się opisywać zarówno historię jak i to co dzieje się „na kolei” w dzisiejszych czasach. Autorzy mają nadzieję, że serwis zainspiruje czytelników do większego zainteresowania tym środkiem transportu. Wyrażamy także nadzieję, że kolej przetrwa trudne czasy i nie zniknie z naszego regionu.

UWAGA!!!

Strona przetwarza Twoje dane osobowe na zasadach określonych w polityce prywatności dostępnej tutaj. Podanie danych kontaktowych jest dobrowolne i w zakresie ich ochrony stosuje się przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – „RODO”).

Pojawia się szansa na powrót pociągów między Głogowem a Żaganiem

15 grudnia 2019 roku wejdzie w życie rozkład jazdy pociągów obowiązujący do 12 grudnia 2020. W nowym rozkładzie zostaną przywrócone pociągi na odcinku Leszno-Wschowa-Głogów.

Dzięki temu jedynym odcinkiem linii kolejowej nr 14 bez ruchu pasażerskiego będzie fragment z Głogowa do Żagania p. Szprotawę. Okazuje się, że grupy miłośników kolejnictwa z Żagania, Głogowa i nie tylko podejmują starania, aby ten odcinek potraktować jako priorytetowy w zakresie prac remontowych. Podjęcie remontu w przypadku tego szlaku jest konieczne z uwagi na jego stan techniczny (na większości obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 – 30 km/h, odcinki w najlepszym stanie mają dopuszczalną prędkość wynoszącą 60 km/h). Niska prędkość przejazdu uniemożliwia podjęcie działań reaktywacyjnych w zakresie połączeń pasażerskich. PKP PLK zamierza wpisać prace między Głogowem a granicą państwa do dokumentacji unijnej w ramach zbliżającej się perspektywy na lata 2021-2027.  Trzymamy kciuki, aby doszło do remontu, dzięki czemu możliwe stanie się podejmowanie nacisków w kwestii przywrócenia ruchu osobowego.

 

Więcej na ten temat można przeczytać na facebookowym profilu Linia kolejowa nr 14 Żagań – Głogów – Leszno klikając tutaj.

Możliwość komentowania jest wyłączona.