Kożuchów

Tajemnicze blaszane szyny

W opisie stacji kolejowej w Kożuchowie jest zdjęcie nr 7 na którym widoczne są “tajemnicze blaszane szyny” biegnące po ulicy Dworcowej. Szyny te wybudowano po to aby wozy konne transportujące towary z dworca do miasta toczyły się z mniejszymi oporami (informacja na 100% pewna). Wokół tych szyn wyrosło wiele legend. Między innymi taka, że w pobliskim zakładzie przemysłowym produkowano w czasie wojny pojazdy “goliat” i szyny te służyły do ich transportu. Poszukuje natomiast informacji na temat linii wąskotorowej biegnącej w okolicach przejazdu kolejowego przy wylocie z Kożuchowa w stronę Szprotawy. Około 20-25 lat temu widziałem resztki zaasfaltowanych szyn wąskotorówki biegnących równolegle do kolei normalnotorowej w odległości ok. 5m od nich.Czy ktos ma jakieś informacje na ten temat ?

Jeden komentarz do “Kożuchów”

  1. Blaszane szyny – 2006-02-08 18:15:20
    Dziękuję za to wyjaśnienie ! Wkleję je do opisu zdjęcia. Ciekawa ta opcja z tymi goliatami, ale im szyny nie były chyba potrzebne Co do wąskotorówki nic nie wiem. Ciężko mi jest sobie wyobrazić przebieg.. Czy te 5m na północ czy na południe od torów? PS. Pisz proszę na maila
    autor: ~Maro

    kożuchów – 2006-02-15 15:51:05
    Chodzi o szyny wąskotorówki zaasfaltowane na pólnoc od normalnych szyn.W odległości od przejazdu (ok 100m) na wschód na trasie toru Kożuchów-Żagań znajduje się niewielki wiadukt-mostek.W tym miejscu jak pamiętam około 1965roku były jeziorka zwane przez miejscowych “trzema stawkami”.W późniejszych latach zostały one wykorzystane jako śmietnisko i obecnie nie ma po nich śladu.Jednocześnie idąc wzdłuż torów w stronę Żagania zobaczymy w odległości około 800m na pólnoc od torów starą cegielnię,w której jak pamietam w latach 70-tych funkcjonowała wąskotorówka.Przypuszczam że “trzy stawki” powstały na skutek wykopywania gliny.Transport mógł się odbywać z wyrobiska do cegielni.Trasa mogła przeciskać się pod normalnymi torami,potem biec równolegle do nich po ich pólnocnej stronie aby następnie odbić na pólnocny-zachód do cegielni.Ale to tylko moja teoria…
    autor: ~Dariusz

Możliwość komentowania została wyłączona.