Archiwa

Linie kolejowe na Ziemi Szprotawskiej

Linie kolejowe na Ziemi Szprotawskiej to serwis, który powstał z okazji 159 rocznicy uruchomienia pierwszego połączenia kolejowego w naszej okolicy. W 2006 roku minęło dokładnie 160 lat od tego pamiętnego zdarzenia. W dziejach kolejowych dróg żelaznych wydarzyło się w tym czasie wiele. Serwis stara się opisywać zarówno historię jak i to co dzieje się „na kolei” w dzisiejszych czasach. Autorzy mają nadzieję, że serwis zainspiruje czytelników do większego zainteresowania tym środkiem transportu. Wyrażamy także nadzieję, że kolej przetrwa trudne czasy i nie zniknie z naszego regionu.

UWAGA!!!

Strona przetwarza Twoje dane osobowe na zasadach określonych w polityce prywatności dostępnej tutaj. Podanie danych kontaktowych jest dobrowolne i w zakresie ich ochrony stosuje się przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE – „RODO”).

Czy pociągi dojadą do Przemkowa?

W ostatnim czasie pojawiła się informacja o zamiarze reaktywacji dla ruchu pociągów na odcinku Zebrzydowa – Żagań.

Teraz pojawia się cień szansy, by kolej wróciła do Przemkowa. Samorząd województwa dolnośląskiego zamierza przejąć część nieużytkowanych linii kolejowych, na których mają zostać wznowione przewozy pasażerskie. Oczywiście najpierw będą musiały zostać przeprowadzone stosowne prace, gdyż spora część z nich jest fizycznie rozebrana. W gronie linii będących w zainteresowaniu władz województwa jest odcinek linii nr 303 między Rokitkami a Przemkowem Odlewnią. Jeżeli do odbudowy faktycznie by doszło Przemków na nowo powróciłby na kolejową mapę Polski. Szkoda tylko, że plany reaktywacyjne nie sięgają dalej do Niegosławic, ale tutaj konieczne byłoby współdziałanie z władzami województwa lubuskiego. Dzięki temu możliwe byłoby prowadzenie ruchu z wykorzystaniem linii nr 14.

Dodatkowo plany reaktywacyjne objąć mają także odcinek z Chojnowa do Rokitek należący do linii nr 316.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *